קשב וריכוז במבוגרים

בזמן שרבים עוסקים בבעיות קשב וריכוז אצל ילדים, אנחנו היום יודעים, שיש השפעה נרחבת של תופעה זו גם אצל מבוגרים ולא רק בקרב צעירים. השפעה זו יכולה להפריע להם במידה רבה, הן בכל הקשור לתפקוד בעבודה, קיום יחסים חברתיים, יחסים רומנטיים ועוד.

הסיבה שבמשך שנים בעיות קשב וריכוז במבוגרים לא קיבלה את ההתייחסות הנדרשת היא שעד שנות התשעים, כל ההתייחסות לנושא כלל לא היתה קיימת, בשום מובן שהוא. מה שהוביל לידי כך, שאנשים מבוגרים התמודדו עם בעיות קשב וריכוז בלי לקבל את הטיפול הנדרש בתחום. 

כיום אנחנו יודעים שבמקרים של קשב וריכוז טיפול עבור מבוגרים וכן עבור ילדים, קיים בצורות שונות, ישנן תוכניות אפקטיביות אשר יכולות לעזור בשני המקרים. לשם כך כמובן, נדרש אבחון מוקדם של קשב וריכוז במבוגרים, אבחון שאיננו שונה מהותית מאשר אבחון במקרים של קשב וריכוז בילדים, אף על פי שבמקרים של ילדים, הרי שיש מערכת אשר יכולה לאבחן את הבעיה בצורה יותר מדוקדקת, בין אם זה הורים או מורים. אצל מבוגרים, מן הסתם, זה מעט שונה. 

נקודה נוספת שצריך להתייחס אליה היא, אנשים מבוגרים שיש להם בעיות קשב וריכוז בילדותם, נאלצים להתמודד עם התסמינים השונים לאורך השנים, כלומר לא מדובר בתופעה שנעלמת או משתנה. זו אחת הסיבות שאנשים מבוגרים גם מתמודדים איתה היום ביתר שאת, שכן בילדותם הם לא קיבלו את הטיפול הראוי וכעת הם צריכים לעבור את כל התהליך בשביל להתמודד איתה. זה לא פחות מסובך וקשה מאשר במקרים של ילדים אשר נאלצים להתמודד איתה בזמן אמת. עליהם לפתח קריירה, לנהל משק בית, משפחה, וכל זה כשיש להם הפרעות קשב וריכוז. 

כאמור קשב וריכוז טיפול אצל מבוגרים, איננו שונה מטיפול של קשב וריכוז אצל ילדים. בשלב הראשון מבצעים אבחונים, אשר כוללים שיחות עם אנשי מקצוע, מבחנים, תשאולים של אנשי משפחה, לאחר מכן מבצעים שיחות עם פסיכולוגים ופסיכיאטרים, ואז מתבצעות הערכות שונות. חשוב לומר, שלהבדיל ממקרים של טיפול במקרים של קשב וריכוז בילדים, הרי שאצל מבוגרים נערכות גם בדיקות נוירולוגיות ובדיקות רפואיות נוספות שמיועדות לבדוק, האם מדובר אך ורק בבעיה התנהגותית או שמא מדובר בבעיה רפואית שמשפיעה עליהם. 

כלים לטיפול בקשב וריכוז אצל מבוגרים
אומנם, לא ניתן למנוע מצב של קשב וריכוז, ולא למגר את הבעיה אך כן ניתן להתמודד ולשלוט בה. בין אם מדובר בטיפול תרופתי ובין אם מדובר בטיפול רגיל. לשם כך, לומדים מבוגרים שיש להם קשב וריכוז, כיצד להתנהג, לא להיות אימפולסיביים, לנהל את הכסף בצורה נכונה, להיות מאורגן, לנהל בצורה בריאה את הרגשות, לחצים וכעסים, לתקשר בצורה ברורה, וכן לשפר את היעילות בעבודה ובבית. 

מן הסתם, כל זה דורש סבלנות הן מצד מבוגרים שמתמודדים עם בעיות קשב וריכוז אך גם מצד בני המשפחה, חברים לעבודה ועוד. לכן גם רצוי לספר ולשתף אחרים בבעיה, לא להתחבא מאחורי הבעיה ולא להסתיר אותה. ככל שיותר אנשים ידעו מהבעיה כך יהיה קל יותר להסתדר איתה. גם אם זה אומר להתמודד עם מה שאחרים אומרים או חושבים. 

אם אתם רוצים לדעת עוד על בעיות קשב וריכוז במבוגרים או על בעיות קשב וריכוז בילדים, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום ולקבל מאיתנו את כל המידע בתחום. אנחנו במרכז דורון מתמחים בטיפול בבעיות קשב וריכוז ומעסיקים צוות מקצועי שישמח לעמוד לרשותכם לכל שאלה ועניין, בכל שעה. 

Call Now Button